İade ve İptal Prosedürü 

 

İlk 10 gün içinde arızalanan ürünlerin kargo ücretleri çalıştığımız kargo firmaları ile gönderilmeleri durumunda tarafımızdan karşılanır.

 

Ambajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünler “arızalı yeni ürünler” sınıfına girer.

 

Bu tip ürünleri, orijinal ambalajında ve bütün aksesuarları ile birlikte, “aldığınız gibi olmak kaydı” ile doğrudan ............................ a göndermeniz gerekir. Orijinal ambalajında etiket, bant, yazı vb. olmamalıdır
.
Bu ürünler için 3 alternatif söz konusudur; onarım, değişim veya iade. Dolayısı ile mutlaka isteğinizi ifade eden bir not ile birlikte ürünü göndermeniz gerekmektedir.

 

Bu kategoriye giren ürünlerin kargo ücretleri Firmamız tarafından karşılanır.

 

Tarafımıza ulaşan ürünler işlemin süresi, değişim ise tedarikçi fimanın  stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servisin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servisin onarım süresine bağlı olarak değişmektedir. Firmamız sizi mağdur etmemek için tedarikçiler ve yetkili servislere gerekli yaptırımı uygulayarak en kısa sürede işleminizi sonuçlandırmaya çalışacaktır.

 

Ürün elimize ulaştığında size e-mail olarak arızalı ürününüzü takip edebilmeniz için bir bildirim numarası gönderilecek ve bu numara ile arızalı ürününüzün durumunu takip edebileceksiniz.

 

Dikkat etmeniz gerek durum: tarafımıza yapılacak bütün gönderilerin anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları ile yapılması gerekir.